Alper S.

Kolit

Takip et
1 year ago


Ülseratif Kolit ile 1,5 Yıl

Sayın Arkadaşlar,

Daha önceden de atak dönemleri geçirdim, hatta bazıları çok ağır geçti, 1 ay yataktan çıkamadığım da olmuştu. Ama ülseratif kolitin düzenli olarak hayatıma girmesi yaklaşık 1,5 sene oldu. Başlarda, yine bir zaman sürer, sonra normale dönerim diye düşünüyordum ama öyle olmadı. Rahatsızlığım gün geçtikçe azalmak yerine şiddetlenerek devam etti. Önce sağlık ocağına gittim. Birkaç antibiyotik yazdı. Onları kullanınca sancılarım sanki biraz azalıyordu ama günde iki-üç tablet almak beni de bitiriyordu. Üstelik çalışıyordum, akşamları adım atmakta dahi zorlanıyordum. Bir iki ay böyle gitti, baktım olacak gibi değil, devlet hastanesine gitmeye karar verdim. Doktor, kolit şüphesiyle kolonoskopi olmamı istedi. Kolonoskopi için sıra almak istediğimde de "tüm randevular dolu, haftaya gel" dediler. Haftaya gittim, yine aynı şeyi söylediler. Bu arada, bu süreçte ettiğim küfrü başka zaman etmedim herhalde. Erken teşhis hayat kurtarır, falan filan diye geyik yapıyorlar, ben teşhis olmak için haftalarca aynı hastaneye gittim geldim, olamadım. En sonunda özel bir görüntüleme merkezine gittim ve kolonoskopi oldum. Bana "kesin değil ama muhtemelen kolitsin" dediler. Bu raporla tekrar devlet hastanesine gittim. Bana salofalk lavman ve asacol tablet yazdı doktor. Son 10 aydır bu ilaçları kullanıyorum, tabii bulabildiğim ölçüde..

Salofalk lavman 1 hafta düzenli kullanımdan sonra etkisini gösterdi, 2. haftasında ise artık ülseratif kolit hayatımın 1 numaralı gündem maddesi olmaktan çıkmıştı. Hastalığım etkileri %10-15'lere kadar düştü. Ama benim durumumdaki herkes bilir ki, salofalk lavman piyasada zor bulunan bir ilaçtır. Peşin parayla dahi olsa istediğin zaman istediğin kadar bulamazsın. Çok ezcane dolaştım, ilaç depolarını aradım. Salofalkın türkiye dispritörüyle görüştüm defalarca.. Salofalk bulamadığım zamanlarda, muadil ilaç diye asacol lavman verdi eczacım.. Almaz olaydım... Asacol lavman kullanma ile kullanmama arasında hemen hemen hiçbir fark olmuyor diyebilirim. Bu da salofalk ile aynı fiyat, aynı etken madde.. Ama hiçbir faydası olmuyor işte...Ayırca, asacol tablet de hiçbir halta yaramadı. Salofalk bulamadığım zamanlarda sadece asacol tabletle idare etmeye çalışmıştım ama onun da hiçbir faydası olmamıştı. Asacol lavman ve tablet işe yaramayınca, yine salofalk lavmanın aradım. Son günlerde salofalk kullanıyorum ama hala tam olarak toparlayamadım. Ama salofalk lavmana güveniyorum, düzenli kullanımda 1 hafta-10 gün gibi bir sürede rahatsızlığı ciddi oranda düşürür diye umuyorum. 

Ben neden buradayım ve bunları yazdım. Birincisi, 1,5 senedir bunları birkaç kişi hariç hiçkimseye anlatmadım, dertleşmedim. Bazen canım çok sıkılıyor, kendimi çok yanlız hissediyorum. İkincisi de, ne zaman "kolite ne iyi gelir" diye aratsam bu site çıkıyor. Burada yazılanları okuyorum, ben de yazayım, dertleşeyim istedim. Salofalkı düzenli olarak kullanabildiğim dönem hariç, son 1,5 senemde arkadaşlarımdan çok uzaklaştım, sosyal hayat denen şeyim kalmadı. Ne zaman bir organizasyon yapılıyor olsa ben hastalığım yüzünden dahil olamadım.

Yediklerime içtiklerime de çok dikkat edemiyorum doğrusu. Kola, gazoz, soda gibi gazlı içeceklerden hep uzak duruyorum, aşırı acı, baharatlı veya yağlı şeyleri yememeye çalışıyorum. Bunların dışında bir diyetim yok. Sizin düzenli olarak yediğiniz ve iyi gelen şeyler var mı? Karışım şeklinde falan değil de, alıp yemelik şeyleri merak ediyorum, bekar adamım ben, karışımları beceremem :)

Size benim bulduğum bir dokümanı paylaşayım: https://www.docdroid.net/zVWmusO/kolit.pdf.htmlkullanici1921 demis ki:

Selamlar. ülseratif kolit için doktorumuz yurtdışından Betnesol lavement 7x100 0.5mg lavman tavsiye etti. Bu hastalığın en iyi cevap verdiği ilaç buymuş. Yurtdışından tanıdıklarımızdan istedik. Normalde salofalk lavmanda kullanıyoruz. Asacol muadili salofalk'ın ama bulabiliyorsanız salofalk lavman alın daha etkili ilaç. Yurtdışından ilaç gelince deneyimi paylaşıcam. Herkese acil şifalar dilerim.
Beğen (0) | Rapor | Permalink | 8 days ago

kullanici1842 demis ki:

Selamlar 39 yaşındayım. 20 senelik ülseratif kolit hastasiyim. Bu rahatsızlık uykuda bir rahatsızlıktır. Yanı 3 sene hiç olmaz 4. Sene atak geçirir. Salofalk tablet 20 sene önce tek ilacı. Şuan ben asacol tablet ve lavman kullanıyorum. Sabah akşam. Bu hastalığın tedavisi bu ilaçlar başladı yok. Size önerim ki çok ise yarar. Yemeklerinizi yavaş ve çiğneyerek yiyiniz yani bu çiğnemede mideye sadece posa göndermeniz gerekiyor. Eğer hızlı yemek yiyen biriyseniz sancılı süreçler hızlanır. Bir de sizlerde araştırın bu rahatsızlık emeklilik şansı doğuruyor. Malulen emekli edebilen bir hastalık. Ben bu hafta müracaat edeceğim. Deneyimini sizinle paylaşırım
Beğen (0) | Rapor | Permalink | 3 months ago

kullanici1788 demis ki:

bana da bu hastalık yeni teşhis koyuldu.ilaç olarak ne kullanıyorsunuz. ve faydalı oluyor mu? bende de sürekli karın ve bel sancısı oluyor.ishal her zaman olmuyor.dr. bana flagyl,duspatalin,depridat vei mide koruyucu ve salofalk lavman verdi. acaba fayda görebilirmiyim?
Beğen (0) | Rapor | Permalink | 7 months ago

kullanici1785 demis ki:

merhaba alper bey aynı hastalıkla ben de yeni tanıştım, size nasıl ulaşabilirim?
Beğen (0) | Rapor | Permalink | 7 months ago

Ekonomist demis ki:

Herkesin bünyesi kendine özeldir. Yani bana dokunan bir gıda başkasına dokunmayabilir bu durumun tam terside olabilir. O sebeple dokunan dokunmayan olarak bir liste çıkarmak kişinin faydasına olacaktır. GAPS kitabını her Kronik hastalığı bulunan kişinin okuması lazım diye düşünüyorum. Ayrıyeten bu hastalığı taşıyan Dünya çapında milyonlarca insan olduğunu unutmayalım yanı sadece bizi gelip bulmadı bu hastalık... Gaita naklinin herkese yapılması icin Bimer ve diğer ilgili yerlere yazı yazabiliriz sesimizi duyurmak anlamında diye düşünüyorum.
Beğen (0) | Rapor | Permalink | 9 months ago

kullanici1748 demis ki:

Ben de Yeni tanıştım bu hastalıkla moralimi ne yaparsam yapayım düzeltemiyorım sürekli acillere gidiyorum aşırı halsiz kalıyorum bayılacak dereceye geliyorum yemek yemeye korkar oldum ne yesem iyi gelir ?
Beğen (0) | Rapor | Permalink | 9 months ago

kullanici1747 demis ki:

Ben GATA'ya gitmiştim dışkı nakli için yalnız beni nakillik olarak görmedikleri için ilaç tedavisi ile devam ediyorum..
Beğen (0) | Rapor | Permalink | 10 months ago

Alper S. demis ki:

Bir yanlış anlaşılma oldu sanırım. Sizinle derken yazdıklarımı okuyan herkes anlamında demek istemiştim, nitekim bir sonraki mesajımda da paylaşmak istediğim şeyi anlattım. Ama bunu sizin mesajınızdan sonra yazdığım için doğal olarak yanlış anlamnıza sebebiyet verdim. Kusura bakmayın. Aslında buradaki mesajlaşma sisteminin gelişmiş olmamasından ötürü iletişimimiz kısıtlı devam ediyor. Ben ise aynı hastalığı paylaştığım sizlerle daha rahat yazışabileceğimiz bir ortamda iletişim kurmayı istiyorum. Bu yüzden bir mesajlaşma kanalı açtım. Bu kanalda yazılanlar sadece kanala dahil olanlar tarafından okunabilir ve saklanmazlar, yani kanaldan çıktığınızda eski yazılanları bir sonraki girişinizde göremezsiniz. Bu bizim daha rahat iletişim kurmamızı sağlar. Eğer akşamları canı sıkılan ve hastalığıyla ilgili dertleşmek isteyen olursa ben kanalda olacağım. Tüm hasta arkadaşlarımı beklerim. Kanalın linki: https://kiwiirc.com/client/irc.freenode.net/motivolog
Beğen (0) | Rapor | Permalink | 1 year ago

av_fat demis ki:

Alper s benimle ne paylasacaksiniz mrk ettim
Beğen (0) | Rapor | Permalink | 1 year ago

Alper S. demis ki:

Bugün Nurbal'ın Göztepe'deki merkezine gittim. UltraProbio ve Kolit hakkında 10 dakika civarında konuştuk, sorular sordum ve cevapladı. UltraProbio'nun üreticisi HealtAid firmasını baya övdü, ürünü de methetti. Nurbal'ın 298 TL'ye sattığı UltraProbio, Amazon'da 173 TL, ama az önce denedim Amazon Türkiye'ye göndermiyor bu ürünü. HealtAid'in İngiltere merkezli sitesinden Türkiye'ye satış yapılıyor, ürün fiyatı + kargo bedeli toplam 210 TL'ye tekabül ediyor. Gümrükte ayrıca bir sıkıntı yaşanır mı bilmiyorum. Velhasıl, Nurbal'daki fiyat pahalı, ama bir an önce almak ve denemek istediğim için diğer yolları denemedim ve bu ürünü aldım. Eğer ki, faydasını görmezsem zaten almam, faydasını görürsem de alternatif yollardan kendim getirtirim, yine Nurbal'dan almam.. Beni düşündüren, bu ürünün saklama koşulları idi. Nurbal'daki adama sordum, "Ürünün kapağını açtıktan sonra buzdolabında saklayın" dedi. Ben de "Siz bunu burada buzdolabında mı saklıyorsunuz?" diye sordum. O da, "Hayır ama kapağı kapalı" dedi. Ben de "ürünün üzerinde, prospektüsünde yazmıyor mu, saklanması uygun olan ortam sıcaklığının ne olduğu.." diye sordum, ürünün prospektüsü yok ki dedi. Ürünün kutusunun üzerinde yazanları okudum, serin kuru yerde (cool dry place) saklayın diyor. Ayrıca, ürünün kapağı da öyle hava geçirmeyecek şekilde de değil.. Yani soğuk havada saklanması gerekiyorsa eğer, kapağı açılmadan önce de öyle olması gerekir... Herneyse... Kısacası edindiğim izlenim o dur ki; onlar da sattıkları ürünü bilmiyorlar, internette okudukları, oradan buradan duydukları kulaktan dolma bilgilerle konuşarak, ithal ettikleri ürünü pazarlıyorlar.. Yarından itibaren, ürünün kutusunun üzerinde yazdığı gibi sabahları aç karnına 1 kapsül alacağım. İnşallah bir faydasını görürüm. UltraProbio'nun etkisini ilerleyen günlerde yazarım yine... Bu arada Nurbal'ın kendi karışımı olan Gastkol ismindeki ürünü de ilgimi çekti. Onu da denemeyi düşünebilirim belki. Allah hepimize acil şifalar versin. ((( Ürünün kutusunda yazanları okumak isteyenler için fotoğraflarını internete yükledim, bakabilirsiniz: http://imgur.com/a/cNzLm
Beğen (0) | Rapor | Permalink | 1 year ago
DMCA.com Protection Status