Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit

Crohn Hastalığı Nedir? Crohn Hastalığı bağırsaklarda iltihap, ülserlere yol açan kronik bir hastalıktır. Genellikle ince bağırsağın son bölümü olan ileumu etkiler.

Crohn hastalığından etkilenen kısım iltihaplanır. İltihaplanan kısım şişkinlik yaptığından ağrı olur ve bu da sürekli tuvalete gitme hissi uyandırarak ishal yapar.  Uzun süren Crohn iltihabı bağırsağın içinde striktur yaratan bir yara yüzeyinin oluşmasına sebep olur. Striktur bağırsağın içinden gıdanın geçmesini yavaşlatan bir yapışıklıktır ve acıya ve kramplara sebep olur.

Crohn Hastalığı, İltihabi Bağırsak Hastalığıdır (IBH). IBH bağırsaklarda enfeksiyon ve ülserler yapan hastalıklara verilen genel isimdir. Crohn Hastalığı’nın teşhisi zordur çünkü diğer İltihabi Bağırsak rahatsızlıkları ile karıştırılabilir. Bunlar Ülsertaif Kolit ve diğer IBHdır. Örnek vermek gerekirse Ülseratif Kolit ve Crohn ikisi de karın ağrısı ve ishal yapar.

Crohn Hastalığı’nın belirtileri karın ağrısı (özellikle sağ alt kısımda) , ishal, rektal kanama, kilo kaybıdır. Rektal kanama, kansızlığa (anemi) yol açabilir.

Crohn Hastalığı teşhisi kan testi, gaita kültürü, sigmoidoskopi ve kolonoskopi ile görüntüleme ve bu yollarla alınan biyopsinin patolojik incelemesi ile konulur.

 

Ülseratif Kolit Hastalığı Nedir? Ülseratif Kolit (ÜK) kalın bağırsakta enfeksiyon, ülser denilen yaralar yapan ve kolon ile rektumu etkileyen bir rahatsızlıktır.

ÜK, sindirim sistemini etkileyen IBHnın Crohn gibi önemli hastalıklarından biridir.

Normalde kalın bağırsağın görevi suyu emmek ve dışkıyı sıvıdan katıya dönüştürmektir. ÜK’da kalın bağırsak bu görevini yerine getiremez ve kanama, iltihap, ishal ve karın ağrısı yapar.

ÜK’nın belirtileri karın krampları, anemi, yorgunluk, ateş, bulantı, kilo kaybı, iştah azalması, rektal kanama, vücüt sıvısı ve mineral kaybıdır.

ÜK teşhisi, Crohn’da olduğu gibi kan testi, gaita kültürü, sigmoidoskopi ve kolonoskopi ile görüntüleme  ve bu yollarla alınan biyopsinin patolojik incelemesi ile konulur.

kullanici4623 adlı kullanıcı Merhaba Ülseratif kolitte daha evvel 2 sene once atak gecirdim ve bu ilktti. Son Sonra ra kortiz... ile başlayan bir sorunun bir cevabını beğendi.

18 days ago

kullanici4623 adlı kullanıcı Oglum 13 yasında ve ülseratif kolit hastası.Fonksiyonel tıp ile ilgili bir bilgisi olan var m... ile başlayan bir sorunun bir cevabını beğendi.

18 days ago

kullanici2155 adlı kullanıcı Crohn hastası başlıklı bloğu paylaştı.

20 days agokullanici4437 adlı kullanıcı ağlamak istiyorum başlıklı bloğa yorum yaptı.

3 months ago

kullanici4437 adlı kullanıcı ağlamak istiyorum başlıklı bloğa yorum yaptı.

3 months ago

kullanici4436 adlı kullanıcı ÜLSERATİF KOLİTİN ALTIN OTU İLE İYİLEŞME HİKAYESİ başlıklı bloğa yorum yaptı.

3 months ago

kullanici4405 adlı kullanıcı ÜK ve askerlik başlıklı bloğun bir yorumunu beğendi.

4 months ago

kullanici4405 adlı kullanıcı ÜK ve askerlik başlıklı bloğa yorum yaptı.

4 months ago

kullanici4391 adlı kullanıcı Galiba ülseratif kolit e son başlıklı bloğa yorum yaptı.

4 months ago

kullanici2319 adlı kullanıcı Ülseratif koliti geçirdim başlıklı bloğun bir yorumunu beğendi.

5 months ago

kullanici2319 adlı kullanıcı AMALGAM DOLGUYU HEMEN CİKARTTİRİN FAYDALİ BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜYORMUS başlıklı bloğu beğendi.

5 months ago

kullanici2319 adlı kullanıcı AMALGAM DOLGUYU HEMEN CİKARTTİRİN FAYDALİ BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜYORMUS başlıklı bloğu paylaştı.

5 months ago

kullanici2319 adlı kullanıcı KARADUT ÜLSERATİF KOLİT MUCİZESİ başlıklı bloğu beğendi.

5 months ago

kullanici2319 adlı kullanıcı KARADUT ÜLSERATİF KOLİT MUCİZESİ başlıklı bloğu paylaştı.

5 months ago

kullanici4319 adlı kullanıcı bir anne.... başlıklı bloğa yorum yaptı.

6 months ago

kullanici4326 adlı kullanıcı merhaba app storede uygulamanız varmı indirebilmek için teşekkür ederim ile başlayan bir soru sordu.

6 months ago

konya1453 adlı kullanıcı GAİTA NAKLİ İLE DÜZELEN VAR MI? başlıklı bloğun bir yorumunu beğendi.

6 months ago

DMCA.com Protection Status