Gastrit

Gastrit Nedir? Gastrit genelde bir şey ile tanımlanan birçok durumdur: midenin tabakasının iltihaplanması. Gastrit iltihabı birçok mide ülserine sebep olan benzer bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Ancak, düzenli olarak ağrı kesici kullanma veya çok fazla alkol tüketimi gibi diğer faktörler de gastrite katkıda bulunabilir.

Gastirt aniden ortaya çıkabilir veya zamanla, yavaş bir şekilde ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, gastrit ülsere veya mide kanseri riskine öncülük yapabilir. Ancak çoğu kişi için, gastrit ciddi değildir ve tedaviyle hızlı bir şekilde gelişme gösterebilir. 

Gastiritin Belirtileri Nelerdir? 

• Yanma ve kemirme ağrısı veya yemeyle daha iyi veya daha kötü olabilen karnın üst kısmında bir ağrı (sindirim güçlüğü) 

• Bulantı

• Kusma

• Yemekten sonra, karnın üstünde tokluk hissi 

Gastirt her zaman semptomlara ve belirtilere neden olmaz. 

Ne zaman Doktora Görünülmeli? 

Neredeyse herkes sindirim güçlüğü ve mide rahatsızlığıyla karşılaşmıştır. Hazımsızlığın çoğu durumu kısa süreçlidir ve ilaç tedavisine gerek duymaz. Fakat gastritin semptom ve belirtileri ile bir hafta veya daha uzun bir süredir devamlı olarak kaşılaşıyorsanız, doktorunuzla görüşünüz. Eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç, özellikle ağrı kesici veya asprin, kullandıktan sonra mide problemleriyle karşılaşıyorsanız, doktorunuza söyleyeceğinizden emin olun. 

Eğer kan kusuyorsanız, dışkınızda kan varsa veya dışkınız koyu gözüküyorsa, sebebini belirlemek için doktorunuzla hemen görüşünüz. 

Gastiritin Sebepleri Nelerdir? 

Gastrit genellikle mide koruyucu dokular zayıfladığı  veya zarar gördüğü zaman gelişme gösterir. Mukus kaplı duvar, gıdaları sindirmenize yardım eden asitlerden mide duvarınızı korur. Duvardaki zayıflık, sindirim suyunun mide zarına zarar vermesine ve tahrik etmesine izin verir. Birçok hastalık ve durum savunmasız olan midenin koruyucu tabakasını zarar verebilir ve gastrit riskini arttırabilir. 

• Şiddetli gastrit, kısa bir sürede geçen ve hızlı bir şekilde gelişen mide iltihabıdır. 

• Kronik gastrit, geniş çaplı bir sürede geçebilir ve aşama aşama gelişir. 

Gastritin Risk Faktörleri Nelerdir?

• Bakteriyel Enfeksiyon. Helicobacter Pylori’den enfeksiyon kapan insanlar gastrit ile karşılaşabilirler. 

• Düzenli olarak ağrı kesici kullanma. Çok fazla ağrı kesici kullanımı mide koruyucu astarı korumaya yardım eden önemli bir maddeyi azaltabilir. 

• İleri yaş. Mide duvarı yaşla beraber incelmeye eğilimli olduğu için, ileri yaştaki insanlar H. Pylori enfeksiyonunu veya otoimmün hastalıklarını geçirmesi daha muhtemeldir.

• Aşırı alkol kullanımı. Alkol mide duvarınızı tahriş edebilir veya aşındırabilir. Aşırı alkol kullanımının şiddetli gastrite neden olması daha muhtemeldir. 

• Stres

• Safra reflüsü hastalığı 

• Diğer hastalıklar ve durumlar. Gastirit diğer sağlık durumları, HIV/AIDS, Chron hastalığı ve parazitik enfeksiyonlar, ile ilişkilendirilebilir. 

Karşılaşılan Güçlükler Nelerdir? 

Tedavi edilmeden bırakılan gastrit mide ülserine veya mide kanamasına yol açabilir. Kronik gastritin bazı şekilleri mide kanseri riskinizi yükseltebilir, özellikle mide zarınızın ince bölgesi büyün oranda yer kaplıyorsa.

Testler ve Tanılama 

• H. Pylori için test. Doktorunuz vücudunuzda H.Pylori bakterisinin olup olmadığına karar vermek için bu testi isteyebilir. H. Pylori, kan testinde, dışkı testinde veya alkol testinde saptanabilir. 

• Üst sindirim sistemini incelemek için mikroskop kullanma. Endeskop ile, doktorunuz iltihabın belirtilerini gözetler. Eğer şüpheli bir bölge fark edilirse, doktorunuz labarotuvar örneği için midenizden küçük doku örnekleri alabilir. 

• Üst sindirim sisteminin X-Ray görüntüsü. Bazen baryum yutma veya üst gastrointestinal filmleri olarak da adlandırılan bu X-ray film serileri, yemek borunuzun, midenizin ve ince bağırsağınızın anormalliklerine bakmak için kullanılır. 

Tedavi ve İlaçlar 

• H. Pylori bakterisini öldürmek için antibiyotik ilaçları. Amoksisilin, klaritromisin, metronidazol (Flagyl) ve tetrasiklin gibi ilaçlar doktoronuz tarafından bakterileri öldürmek için tavisye edilebilir. 

• İyileşmeyi arttıran ve asit üretimini engelleyen ilaçlar. Omeprazol, lansoprazol (Lansoprol), rabeprazol (Pariet), esomeprazole (Nexium), dekslansoprazol ve pantoprazol gibi ilaçlar midenizdeki hücrelerin asit üretimini engellemeye yardımcı olur. 

• Asit üretimini azaltan ilaçlar. Asit engelleyiciler, histamin (H-2) önleyici olarak da adlandırılır, sindirim sisteminizdeki asit üretim miktarını azaltır. Ranitidin (Zantac), famotidine (Famotsan), simetidin ve nizatidin (Axid) gibi ilaçlar bu asit üretimini azaltan ilaçlardan birkaçıdır. 

• Mide asidinizi dengeleyen antiasitler. Doktorunuz ilaç tedavinizde antiasit de tavsiye edebilir. Antiasitler, var olan mide asidini dengeler ve hızlı bir ağrı kesici olabilir. Yan etkileri kabızlık veya ishal olabilir. 

Yaşam Biçimi ve Ev İlaçları 

• Sık ve az yemek yeme. Eğer hazımsızlık sorunuyla karşılaşıyorsanız, daha sık ancak daha az yemeyi tercih edin. Bu midenizdeki asitin etkisini azaltmaya yardımcı olacaktır. 

• Tahriş edici yiyeceklerden kaçınma. Baharatlı, asitli, yağlı veya kızarmış yemeklerden kaçınmaya özen gösterin. 

• Stresi kontrol altına alma. Stres, gastrit belirtilerinizi daha kötüye doğru ilerletebilir. Stres kaçınılmaz bir sorun olmayabilir ancak bununla başa çıkmayı öğrenebilirsiniz.

Nasıl Korunmalı? 

H. Pylori enfeksiyonundan korunma

H. Pylori’nin nasıl yayıldığına dair henüz kesin bir şey yok, ancak insandan insana su veya yiyecek yoluyla yayılabileceğine dair bazı bulgular var. Ellerinizi sıklıkla sabunla yıkayarak ve tamamen pişmiş olan yiyeceklerden yiyerek kendinizi enfeksiyonlara karşı korumak için bir adım atabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status