Sigara Bağımlılığı

Sigarayı Bırakmanın Yolları Tütün bir katildir. Sigara veya diğer tütün ürünlerini kullananlar kullanmayanlara göre daha çok hastalık geliştirirler ve daha erken yaşta ölürler. Eğer sigara kullanıyorsanız, sağlığınız hakkında endişelenmeye başlayabilirsiniz. Muhtemelen bırakmanın zor olacağı konusunda endişeleriniz de vardır. Nikotin oldukça bağımlılık yapan bir maddedir ve yardım almadan sigarayı bırakmak zor olabilir. Çoğu insan da ilk denemesinde bırakamaz. Fakat, ilk denemenizde başarısız olsanız dahi, SİGARAYI BIRAKABİLİRSİNİZ.

İlk adımı atın:

  • Sigarayı bırakmaya karar verin.
  • Bir başlangıç tarihi seçin.
  • Daha sonra size bu süreçte yardımı olabilecek kanallar ile iletişime geçin. Örneğin Sağlık Bakanlığı Sigarayı Bırakma Hattı’nı arayın.

Sigarayı Bırakma Uygulama Planı

Artık sigarayı bırakmaya karar verdiğinize göre bir uygulama planına ihtiyacınız var. Bu planın ilk basamağı destek almak olmalı.

Bu desteği ailenizden, arkadaşlarınızdan, doktorunuzdan, danışmandan, destek grubundan veya telefon hattından alabilirsiniz.

Desteğin yanında sizi zorlayabilecek durumları da bir kenara yazın ve bu durumlara karşı hazırlıklı olun. Mesela gittiğinizde sigara içme riskinizin olduğu mekanları yazın. Sigara içmenin yasak olduğu yerlere gidin.

 

Sigarasız Yaşamak

Sigarasız yaşamak ne demek? Eğer sigarasız bir hayat sürerseniz daha sağlıklı ve uzun bir hayatınız olur. 1 senenin sonunda kalp krizi riskiniz yarıya düşer. 5 yıl sonra riskiniz hiç içmemiş bir insan kadar olur. Sigarasız hayat daha kaliteli bir hayat demektir. Daha canlı olmanın yanında lezzetleri ve kokuları daha iyi alırsınız.

Fakat, sigarasız yaşamak stressiz yaşamak anlamına gelmediğinin bilincinde olun. Sigara içenler genelde stress yaşadıklarından dolayı içtiklerini söylerler. Stresinizi azaltmak için başka şeyler bulun. Daha fazla yardım için mutlaka destek alın.

DMCA.com Protection Status