Siğil

Siğil Nedir? Siğil, sıklıkla el ve ayaklarda oluşan pütürlü, küçük deri büyümeleridir. Bazen üzerlerinde küçük siyah noktalar oluşabilir, bunlar pıhtılaşmış kan damarlarıdır. 

Siğiller bir virüs tarafından oluşabilir veya dokunma ile geçebilirler. Çocuklar ve genç yetişkinlerde, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde sıklıkla görülür. Siğiller genelde kendi kendilerine geçerler.

Siğil Neden Oluşur?

Siğillerin sebebi Human Papilloma Virüsüdür (HPV). 100’den fazla HPV  türü vardır ve değişik türdeki virüsler farklı siğiller oluştururlar. Çoğu HPV tipi zararsız durumlar oluşturur.

Siğil virüsü kişiden kişiye geçer. Bu virüs, siğili olan birinin kullandığı havludan da geçebilir. Herkesin bağışıklık sistemi HPV’ye farklı tepki verir bu yüzden HPV’si olan herkes siğil geliştirecek diye bir kaide yoktur.

Siğilinizle oynarsanız onu büyütürsünüz ve başka yerlerde çıkmasına sebep verebilirsiniz.

Siğil Tedavisi

Çoğu siğil tipi tedavi gerektirmez. Genellikle 2 senede kaybolurlar. Kozmetik sebeplerden dolayı onları tedavi etmek isteyebilirsiniz.

Tedavi tipleri

  • Dondurma (Kriyoterapi ve sıvı nitrojen terapisi). Doktorunuz siğilinizi dondurarak yok edebilir. Bu uygulama az acılı bir tedavidir ve oldukça etkilidir. Donan kitle ölür ve kısa süre içerisinde düşer.
  • Minor ameliyat. Bu uygulamada siğiliniz kesilirek alınır veya elektrik ile yakılır. Lokal anestezi ile ameliyat yapılır ve ileride bir iz kalabilir. Bu yüzden diğer tedaviler bir işe yaramazsa bu ameliyat uygulanır.

 

DMCA.com Protection Status