Göz Seğirmenizi Hayra Yormayın

Göz seğirmelerinin sık aralıklarla ve uzun süre devam etmesinin, ciddi nörolojik hastalıkların habercisi olabileceği bildirildi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğba Tunç, göz seğirmelerinin ve kasılmalarının sık rastlanan bir rahatsızlık olduğunu dile getirerek, bazen tek taraflı bazen iki taraflı görülebildiğini, günlerce hatta aylarca sürebildiğini söyledi.
Göz seğirmeleri arasında tek bir kas lifinin seğirmesi olan miyokimilerin daha sık görüldüğünü bu seğirmelerin dışarıdan çok da belli olmayan anlık kasılmalar şeklinde seyrettiğini ifade eden Tunç, bu tür seğirmelerin daha çok anksiyete, yorgunluk, göz kuruluğu, kafein ve gerginlikle ilişkili olduğunu belirtti.

Devamlılık gösteren, iki taraflı seyreden göz seğirmelerinin ciddi bir hastalığın işareti olabileceğini, bu nedenle beyin görüntüleriyle araştırılması gerektiğini vurgulayan Tunç, bu tip seğirmelerin Multiple Skleroz (MS) hastalığı veya beyin sapı bölgesindeki damarlarda meydana gelen lezyonlardan kaynaklanabileceğine dikkat çekti.

Göz seğirmelerin de kimi zaman göz kapağının kasılması ve beraberinde ağız çekilmeleri olabildiğini anlatan Tunç, ''Bu yüz seğirmeleri denilen Hemifasiyal Spazm (HFS) adlı bir rahatsızlık. Bu hastalarda genellikle yakınma ağız kenarından başlar ve göze doğru gider. 


DMCA.com Protection Status