Sık ev değiştirme çocuğa zararlı

Cornell Üniversitesi’nin 3 bin aile üzerinde yaptığı araştırma, beş yaş öncesinde üç ve daha fazla ev değiştiren çocuklarda davranış sorunlarının oluşma riskinin arttığını gösterdi.

ABD’de yaklaşık 3 bin ailenin katıldığı bir araştırma sonunda okul çağına gelmeden sık sık ev değiştiren çocuklarda davranış sorunlarının arttığı saptandı. Araştırmanın sonuçları, ''Child Development'' dergisinde yayımlandı.

Araştırmaya beş yaşından önce üç ve daha fazla ev değiştiren çocuklarda, dikkat eksikliği, anksiyete, hiperaktivite ve davranış sorunlarına rastlanma riskinin 5 yaşına kadar aynı evde yaşayan  çocuklardan daha fazla olduğunu gösterdi.

Sık ev değiştirenler düşük gelir düzeyinden

Cornell Üniversitesi'nden bilim insanlarının araştırması, sık sık ev değiştirenlerin daha çok düşük gelirli aileler olduğunu da ortaya koydu.

Araştırmayı değerlendiren psikolog Sandra Wheatley, genellikle taşınmanın tek başına bu soruna neden olmadığını, küçük çocuğun ev değiştirmesinin altında yatabilen boşanma, sıkıntılardan kaçma, yeni arayışlar gibi sebeplerden etkileniyor olabileceğini vurguladı.

Üç kez taşınan çocukta uyuşturucu kullanma riski artıyor

Daha önce yapılan bir araştırma, çocukken 3 kez taşınan çocukların 18 yaşına kadar uyuşturucu kullanma riskinin 3 kat artığını göstermişti.


DMCA.com Protection Status