Soru & Cevap

Hocam 2014 de kolon ca dan amaliyat oldum.İlk denemem  kapalı oldu ama 3 gün sonra  kjaçak olduğundan tekrar açıp açıkamaliyat oldum.Genişletilmiş sağ koloktemi diyorlar ve kolostomi torbam var.

Bunun üzerine 8 seans kemotorapi aldım 2017 yılında emer tetkikinde  pelvik girişte 3,5x4,5 cm  kitle görüldü .Ultrason çekimindede   güdükde  kolon ca nüksü tahmini yapıldı ve rektroskopi yapıldı.Ve POŞİT tanısı kondu.

Ve aynı zamanada da sol böbrek üretere bası yaptığı için sol böbrekte neftrostomi  yapıldı.

Şimdi hocam  neden beni amaliyat yapıp kitleyi almıyorlarda  beni  kemoterapiye  yönlendiriyorlar.Bu kiteyi almak  zor mu yoksa imkansız mı? Birde kemoterapi ile  bu kitle  küçültülebilir mi?

Ayrıca  pet de çektirdim kitlenin kanser olduğu  tesbit edildi.

Beni  bilghilendirirseniz çok sevinirim hocam.

Saygılarımla.

ilyas altun

 

 


kullanici1287 kullanıcısı Kolon Kanseri hastalığı hakkında bir soru sordu
kullanici1881 cevapladı.
Nüks kolon tümörlerinde başka odaklarda da tümör olabilir, tümörü alırken yeni ekimler yapılabilir. Sınırları tam belirsiz tümörlerde kemoterapi ve radyoterapi ile çok iyi sonuç alınmakta, gözle görülmeyen tümör odaklarının yok edilmesi de mümkün olabilmektedir. Tekrar cerrahi işlemi için radyoterapinin yaptığı hasarlar ve cerrahi sonrası iyileşmeye olumsuz etkisini de hesap etmek gereklidir. Durumunuz standart bir durum olmayıp, özel bir durumdur. Sizin şartlarınız, geçmiş cerrahi sınırları ve aldığınız tedavilerin tümü birden değerlendirilerek, kar-zarar hesabı yapılıp cerrahi olup olmayacağına karar verilmelidir.
Beğen (1) | Permalink | 5 years ago
kullanici1287 cevapladı.
Hocam size çok teşekkür ediyorum.Kemoterapiye yönndirdiler zaten herhalde doğru yol.bu.Ama bişeye kafam takıldı kemo+radyoterapimi uygun sizce sanki öyle algıladım.
Beğen (0) | Permalink | 5 years agoCevap yazabilmek için olmalısınız ya da yapmalısın.

Kayıt yaparak bu konudaki ilk cevabı yazan olabilirsin. Bu konudaki önderliğin sayesinde bir çok kişi hastalık hakkında bilgi sahibi olabilir.

DMCA.com Protection Status