Soru & Cevap

Merhaba .bu hastalıkla 2 yıla yakın mücadele  ediyorum.çeşitli ilaç tedavileri uygulandı .şimdi gaita nakli olacağım söylendi.nasıl bir uygulama merak ediyorum.yardımcı olabilirmisiniz.? ise yarayıp yaramayacagindan dolayı tereddutteyim..


kullanici1932 kullanıcısı Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit hastalığı hakkında bir soru sordu
Alper Barto cevapladı.
Merhaba. öncelikle uygulamayı hangi hastanede ve kimin yapacağını sorayım. Ben 2012' den beri bu hastalıkla mücadele ediyorum. Şu ana kadar galip taraftayım diyebilirim :) Gaita nakli ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalara yapılıyor. Aynı benim gibi. Geçen sene Mart ayında ve Bu Ocak ayında olmak üzere 2 kere gaita nakli oldum. Daha önce bu konu ile ilgili burada paylaşım yaptım okumanızı tavsiye ederim. Bu operasyon çok basit aslında. Zaten hasta iseniz daha önce kolonoskopi olmuşsunuzdur. Aynısı. Bir evel akşamdan Bağırsaklarınızı temizleyen bir ilaç içiyorsunuz ve kolonoskopi olacakmış gibi hastaneye gidiyorsunuz, donörünüz operayon öncesi gaita veriyor ve onu solüsyon haline getiriyorlar. Sonra sizi anestezi ile uyutup kolonoskopi yöntemi ile hazırlanan solüsyonu bağırsağınıza aktarıyorlar. yaklaşık yarım saat sürüyor ve sizi uyandırıyorlar. Ancak asıl iş burada başlıyor. En az 4 saat bu solüsyonu içinizde tutmanız lazım ve yabancı bir madde olduğu için ve hareketlenmiş bağırsağınızda gaz baskısı da beraberinde geldiği için bu iş çok zor. O 4 saat sıkıntılı geçen bir süreç sonrasında ise wc.ye gidip bu solüsyonu bırakabilirsiniz. Sonra sizi 1-2 kontrolden sonra taburcu ediyorlar. Bundan sonrası tamamen sürece kalmış. Verilen solüsyonun işe yaraması ve bağırsaklarınızın olumlu tepki vermesi çok önemli. 2-3 hafta gibi bir süreçte herşeyin hastalığa hiç yakalanmadığınız eski döneminizdeki gibi olduğunu göreceksiniz. (Herkesin bünyesi ayrı tepki verir, hastalık seviyeleri tepkileri farklı olabiliyor, umarım başarılı olur, olmaz ise hiç korkmadan 2ciyi hatta 3-4 yaptırın derim. %100 işe yaramasa bile muhakkak farkı oluyor.) Ve artık tedbiri bırakmadan güzel güzel yaşamaya devam edebilirsiniz. Ben 2 kere yaptırdım çünkü nüksettiğini düşündük ancak 2ci uygulamada bağırsaklarımın çok iyi durumda olduğunu ama hazır gittiğim için uygulamanın yapıldığını söyledi doktorum. Çok geçmiş olsun. Allah yardımcınız olsun.
Beğen (0) | Permalink | 2 years ago
kullanici1950 cevapladı.
Alper bey mrb telde görüşme imkanımız varmı acaba hastalık için. Çok yeniyim. Ve çok kötüyüm sorularima yanıt bulamıyorum
Beğen (0) | Permalink | 2 years ago
Alper Barto cevapladı.
Kötü olucak birşey yok. Sakin olun ve moralinizi bozmayın. Önemli olan moral iyi olması ve stres olmaması. Bu işin çözümü var rahat olun. Bana ALPER BARTO kullanıcı adı ile Facebook' tan ulaşabilirsiniz. Ben de kortizon vs kullandım fayda etmedi ve Gaita Nakli oldum. Bunun kararını dr.unuz verir. Ayrıca bu gaita nakli işleminin tableti çıkıyor yakın zamanda piyasaya. Avrupada denemeler başladı bile. Anlayacağınız sadece tabletle bu işi çözecekler.
Beğen (0) | Permalink | 2 years ago
kullanici1978 cevapladı.
bızzım gıttıgımız hastanede bu uygulamayı yapan doktor varmış.yetişkinlere uyguluyormuş am benım durumuma bakıp kabul etmış.doktorlar bız zmanı gelince haber edeceğiz dediler.aradan 2 ay geçti haber yok.şuan humıra denılen bı iğne kullanıyorum.ilk başta işe yaramamıştı ama şuan kullanmaya dewam ediyorum.durumum şuan iyi. ama en ufak bir hastalıkta tekrar etkılerı başlıyor.
Beğen (0) | Permalink | 2 years ago
kullanici2046 cevapladı.
Hangi ilde hangi hadtanede bu uygulama yapılıyor acaba geçmiş olsun hepimize
Beğen (0) | Permalink | 1 year agoCevap yazabilmek için olmalısınız ya da yapmalısın.

Kayıt yaparak bu konudaki ilk cevabı yazan olabilirsin. Bu konudaki önderliğin sayesinde bir çok kişi hastalık hakkında bilgi sahibi olabilir.

DMCA.com Protection Status